همگام با وحی ؛ سایت تخصصی گروه علمی تفسیر تنزیلی موسسه تمهید

سایت تخصصی پیرامون مباحث تخصصی تفسیر تنزیلی و مهندسی فرهنگی

همگام با وحی ؛ سایت تخصصی گروه علمی تفسیر تنزیلی موسسه تمهید

سایت تخصصی پیرامون مباحث تخصصی تفسیر تنزیلی و مهندسی فرهنگی

رویکرد تفسیر تنزیلی:
* ارائه تصویری کلی از مهندسی عمیق و دقیق تحول قرآنی از دریچه ی آشنایی با روش حاکم در قرآن؛
* اشاره به توزیع عالمانه و هنرمندانه ی مفاهیم و ارزش های دینی در سراسر آیات قرآن؛
* پرده برداری از ترکیب حکیمانه محتوا و ساختار آیات و سور در جریان نزول تدریجی قرآن؛
* تبیین روشمند نزول کلام وحی در راستای تغییر فرهنگ جاهلی به فرهنگ الاهی؛
* بیان پیوستگی منطقی مفاهیم و معانی قرآنی؛
شنبه تا چهارشنبه 10 تا 12
تماس با 02532920244
موسسه تمهید
طبقه بندی موضوعی
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به آقا امام زمان و نایب بر حقش حضرت آیت الله العظمی خامنه ای و با سلام به روح پرفتوح امام امت، خمینی کبیر بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و درود بر شهدای انقلاب اسلامی از مکه در زمان پیامبر تا هم اکنون
بلاگی را که ملاحظه می فرمایید، به جهت دغدغه شاگردان استاد محترم حضرت حجت الاسلام بهجت پور زیدعزه، نسبت به سبک جدید تفسیری با عنوان تفسیر تنزیلی ایجاد شده است. به شما سرور گرامی خوش آمد می گویم.
قرآن با ترتیب خاصی نازل شده؛ترتیبی که با ترتیب فعلی متفاوت است. ترتیب نازل شده قرآن بهترین و بیشترین اثر را بر جامعه مکی و مدنی داشته است؛ چرا که نزول هر بخش از آیات آن، با توجه به وضعیت جامعه و نیاز آنها به خصوص بود. بررسی این وضعیت می تواند در عرصه های مختلف از جمله نحوه تفسیر قرآن و نیز مهندسی تخول یک جامعه از مرحله خرافه پرستی و بت پرستی و ... به مرحله ایمان و تمدن و نهادینه کردن روش تحول کمک کند. به همین جهت پس از گذشت حدود 30 سال از انقلاب اسلامی اخیرا این سبک تفسیری در میان مفسران رونق گرفته و مخالفان و موافقان خود را پیدا کرده است و مباحث آن در مجامع علمی رونق گرفته است.
در این بین استاد گرانقدر حضرت حجت الاسلام بهجت پور که سالیان درازی از عمر پربرکت خود را به این امر اختصاص داده است و آثار گوناگونی در این سبک به مجامع علمی ارائه داده است و مباحث ایشان در محافل گوناگون علمی در معرض نقد اندیشمندان موافق و مخالف گذاشته شده است تا این مباحث عمق بیشتری بیابد و مباحث تفسیری ایشان تحت عنوان تفسیر همگام با وحی شش جلد خود را به چاپ رساند و جلد هفتم و ‍‍‍هشتم در حال  نگارش می باشد. مباحث تئوریک این سبک تفسیری در کتاب تفسیر تنزیلی ؛ مبانی، اصول، قواعد و فواید قرار داده شده است و برای اولین بار در جهان اسلام این اتفاق مبارک رقم خورد. لطف خدا نیز شامل بنده و دوستان بوده و از آغاز این راه سخت توفیق همراهی استاد محترم را داشته ایم.
در این سایت به جهت دینی که به استاد محترم داشته و سالها در محضر ایشان به کسب فیض و آموزش تفسیر و علوم قرآن مشغول بوده ایم، و از سویی دینی که به وطن و رهبرعزیزمان داریم, بنا بر آن داریم تا در جهت اشاعه این سبک تفسیری و آشناسازی مردم عزیز کشور به خصوص پژوهشگران عرصه قرآن و طلاب و اساتید محترم حوزه با این سبک جدید تفسیری و راهگشایی هایی که در نحوه فرهنگ سازی مفاهیم دینی دارد , گامی کوچک برداریم. باشد تا شما نیز یاری گر ما باشید.
امیدوارم تا شما نیز یاریگر ما در این راه سترگ باشید و ایده های خود را در این سایت یاایمیل با بنده در میان بگذارید.
از حضور شما خرسندم.
ان شاالله در سایه قرآن سالم و سرزنده باشید
با تشکر

محمد سلطانی
hamgambavahy@yahoo.com